Jakiś czas temu skończyliśmy wdrażać normy ISO 9001:2015 w Domgos 2. Nasza firma stale się rozwija i dąży do tego, by być coraz lepsza i bardziej wydajna, więc takich zmian nie mogło zabraknąć. Dzięki normom ISO przedsiębiorstwo powinno osiągnąć szereg korzyści – mamy nadzieję, że nam również pomogą ulepszyć nasze działania.
Normy ISO – co to jest?
- ISO 9001 – to powszechnie uznawana międzynarodowa norma zarządzania jakością, wykorzystuje cykl PDCA (Plan-Do-Check-Act/ Zaplanuj-Wykonaj-Sprawdź-Działaj).
- Jest podstawą wszystkich norm dla systemów zarządzania publikowanych przez ISO.
Podejście PDCA w kontekście zarządzania jakością przejawia się w 4 krokach:
- Zaplanuj (Plan) – Przeprowadzamy rozeznanie w otoczeniu biznesowym oraz pod kątem potrzeb klientów, a następnie rozpatrujemy je w kontekście firmy. W następnym kroku — zgodnie z polityką firmy — określamy cele i plan działania mające, aby zwiększyć zadowolenie klientów.
- Wykonaj (Do) – Następnie wprowadzamy w życie nasze plany dotyczące jakości i zarządzania.
- Sprawdź (Check) – Musimy pamiętać o bieżącym monitorowaniu skuteczności wprowadzonych procesów i działań w kontekście celów organizacji. Na tym etapie dokładnie raportujemy wyniki – to bardzo ważne.
- Działaj (Act) – Ostatni etap – działania zwiększające zadowolenie klientów – powtarzamy stale i konsekwentnie.

Jak najlepiej zarządzać jakością?
Najlepiej i najefektywniej zarządzać jakością wg. 7 głównych zasad:
- Orientacja na klienta – powinien stanowić podstawowy cel każdej organizacji. To nic innego, jak spełnianie aktualnych i przyszłych oczekiwań klientów. Firma powinna mieć opinię godnej zaufania – to podstawa w drodze do sukcesu.
- Przywództwo – aby pracownicy mogli lepiej się angażować w powierzone zadania i zawarte w nich cele – kierownicy powinni ustanawiać te cele i kierunki oraz stwarzać warunki dla podległych im pracowników.
- Zaangażowanie ludzi – bez niego trudno w efektywny sposób zarządzać firmą. Aby je osiągnąć – najlepiej pozwolić pracownikom identyfikować się z organizacją, rozwijać kompetencje, a także starać się analizować wszelkie pomysły personelu.
- Podejście procesowe – pewien schemat zawsze ułatwi działanie. System Zarządzania Jakością powinien obejmować wszystkie procesy główne, pomocnicze i zewnętrzne.
- Doskonalenie – powinno się kłaść na nie nacisk cały czas i nie odpuszczać.
- Podejmowanie decyzji na podstawie dowodów – podejmowanie decyzji to proces złożonym, zawsze może nieść za sobą jakieś wątpliwości, dlatego ważne jest, aby decyzje zapadały na podstawie niepodważalnych dowodów.
- Zarządzanie relacjami – aby zachować dobre relacje z klientami i organizacjami, trzeba dbać o nie cały czas. Ułatwić z pewnością może to zrozumienie celów i wartości wspólnych, stabilny przepływ towarów i usług, identyfikacja priorytetów oraz zachęcanie do ulepszeń.

Dokumentowanie systemu zarządzania
Norma ISO 9001:2015 pozwala organizacji na elastyczność w wybranym przez siebie sposobie dokumentowania systemu zarządzania jakością.
Daje to organizacji swobodę, jeśli chodzi o ustalanie niezbędnego poziomu informacji. Jest on niezbędny do wykazania skutecznego planowania, ale nie tylko. Dzięki takim informacjom łatwiej jest nadzorować przebieg procesów, a także wdrażanie i doskonalenie skuteczności systemu zarządzania jakością.